ПРОБАЦІЙНИЙ НАГЛЯД
Уникнути в'язниці, але не покарання: в Україні запроваджується новий вид покарання – пробаційний нагляд.
Ухилення від сплати аліментів, розголошення банківської таємниці, домашнє насильство, примушування до вступу в статевий зв'язок — це далеко не повний перелік статей Кримінального кодексу України, за які у правопорушника відтепер є шанс не сидіти за ґратами. Усього їх понад 1️40.
23.08.2023 Парламент ухвалив Закон №9185, згідно із яким за деякі кримінальні правопорушення каратимутьпробаційним наглядом. При цьому він буде одним із основних видів покарання, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі, але в той же час буде їхньою альтернативою.
Покарання виконуватиметься без ізоляції від суспільства, але з покладанням низки обовʼязків, за невиконання яких може бути застосовано більш суворе покарання.
Пробаційний нагляд може бути призначено на строк від 1️до 5️років.
Якщо засуджений не виконуватиме встановлені судом обов'язки під час перебування на пробації — йому можуть обмежити волю на строк до 3 років.
Закон набере чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем його опублікування.
Олег ЯНЧУК – директор Державної установи «Центр пробації» прокоментував в ефірі UA: Українське радіо особливості запровадження нового виду кримінального покарання — пробаційний нагляд
“Пробаційний нагляд полягає в обмеженні прав та свобод засудженого, які визначені законом та вставновленівироком суду, зі застосування наглядових та соціально-виховних заходів, без ізоляції від суспільства. Тобто суд, призначаючи покарання у виді пробаційного нагляду, дає шанс правопорушнику виправитися без ізоляції від суспільства, але обов’язково покладає на нього ряд обмежень та обов’язків, які він зобов’язаний виконувати. А у разі їх невиконання можуть застосовуватися санкції, аж до відкриття нового провадження та засудження до більш суворого виду покарання».
Дубенський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області