Патронат

Дата: 27.03.2024 15:40

Враховуючи нинішню ситуацію в Україні, послуга патронату над дитиною набуває великої

актуальності.

Що таке патронат?

Патронат над дитиною — це послуга тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім'ї (патронатного вихователя) на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Яких дітей влаштовують під патронат?

Патронат встановлюють над дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Це діти:

-новонароджені, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;

-підкинуті, знайдені;

-безпритульні;

-із сімей, в яких існує загроза їхньому життю та здоров’ю;

-які зазнали насильства, жорстокого поводження;

-у яких померли або безвісно відсутні батьки або особи, які їх замінюють;

-переміщені з тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій;

-які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї, або їхні батьки чи особи, що їх замінюють, не можуть піклуватись про них;

У патронатну сім’ю за необхідності та за згодою патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти з різних родин, які не є братами і сестрами.

Кількість влаштованих дітей залежить від того, на скільки дозволяє житлова площа та спроможності самого патронатного вихователя.

Термін перебування дитини під патронатом

Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили її влаштування. Він може становити від 3 місяців і більше.

*Під час дії воєнного стану строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя може бути продовжений на час до закінчення воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення.

Хто такі патронатні вихователі?

Патронатний вихователь – це спеціально підготовлений працівник, який доглядає та виховує дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю. Він несе відповідальність за життя та стан здоров’я дитини під час її перебування у його сім’ї.

Оскільки патронат над дитиною є оплачуваною роботою, існує перелік вимог до патронатних вихователів:

-досягнення патронатним вихователем повноліття;

-наявність повнолітнього члена сім’ї (чоловік, дружина, син, донька, інший член сім’ї), який проживає на спільній житловій площі з кандидатом та готовий стати добровільним помічником патронатного вихователя;

-наявність належних житлово-побутових умов з окремою кімнатою для дитини;

-відсутність власних дітей віком до 4 років, дітей з інвалідністю або обмеженнями життєдіяльності;

-здатність виховувати дитину за станом здоров’я;

-повна дієздатність;

-наявність згоди усіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із патронатним вихователем, на тимчасове влаштування дитини у сім’ю для догляду та проживання.

Патронатний вихователь НЕ може:

-бути опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем;

-позбавленим батьківських прав (якщо ці права не були поновлені);

-перебувати під слідством;

-мати судимості;

-перебувати на профілактичному обліку в органах Національної поліції як кривдник;

-зловживати спиртними напоями або вживати наркотичні засоби.

Як стати патронатним вихователем?

Щоб стати патронатним вихователем і взяти дитину у сім’ю, необхідно:

звернутися до служби у справах дітей за місцем свого фактичного проживання із заявою та пакетом необхідних документів;

пройти первинний відбір та обстеження умов проживання;

пройти обов’язкове навчання та отримати довідку-рекомендацію про його успішне завершення;

укласти письмовий договір з місцевим органом опіки та піклування.

Необхідні документи:

заява;

копія паспорта громадянина України;

копія трудової книжки (у разі наявності);

висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним;

довідка про відсутність судимості;

копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

письмова згода на влаштування дитини в сім’ю кандидата у патронатні вихователі та всіх членів сім’ї, які проживають разом із ним.

Грошове забезпечення патронатних вихователів

На утримання влаштованих дітей патронатному вихователю виплачується заробітна плата в розмірі 5 прожиткових мінімумів.

Також на кожну влаштовану дитину виплачують соціальну допомогу в розмірі від 2,5 до 3,5 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку та в залежності від стану її здоров’я.

Дізнатися більше про умови та можливості оформлення патронату над дітьми можна в службі у справах дітей Привільненської сільської ради (тел. 0632841385 –начальник служби Любов Загребельна)